HER GÜN BİR AYET

kitap1
“Hayatın kendisi bir ayet.Gözümün gördüğü göremediği her şey birer ayet.Her gün yeni bir ayet.”

Oku” diye başlar yüce kitabımız. Rabbimizden bizlere bir davettir bu aslında. Doğru yolu bulalım, kim olduğumuzu ve ne olduğumuzu keşfedelim. Amacımızı, görevimizi ve varlık nedenimizi bilelim diye göndermiş olduğu gönüllere şifa ve rahmet kitabına çağrıdır. İnsanoğlunun bugüne kadar yapmış olduğu ve yapmaya devam ettiği  yanlışlıkları, hataları tüm açıklığıyla bize gösteren ve bir çok konuda bizlere ışık tutan bir kitaba çağrıdır.
Fıtratımız gereği bizler sürekli bir arayış içindeyizdir. Bizi var edeni arar kalbimiz sürekli. Hayatın anlamını, var oluş nedenini sorgular her daim. Oysa ki yaratan ve yaşatan yüce Allah kullarını hiç boş bırakmamıştır. Her topluma hem kendilerini düzeltmeleri hem de içlerinde ki sorulara cevap bulmaları amaçlı elçiler göndermiştir.

“Şüphesiz biz seni, hak ile bir müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdik. Hiç bir ümmet yoktur ki, içinden bir uyarıcı gelip geçmemiş olsun. Fatır suresi 35: 24”.

Elçilerin bir kısmıyla birlikte Rabbimiz bizlere kitaplar da göndermiş ve biz kullarını net bir biçimde uyarıp, bilgilendirmiştir. İnsanoğlunun kılavuzu olma niteliğinde olan bu kitaplar aslında yaratandan bizlere yollanmış mektuplar gibidir. Bu mektupların sonuncusu ve yaratanın göndermiş olduğu tüm kitapların tasdik edicisi niteliğinde bulunan son kitap Kur’an-ı Kerimdir. Gönderilen bu mektuplara cevaben biz kulların yapması gerekense bize hitaben yazılmış olan metinleri okuyup, anlayıp hayatımızı ona göre şekillendirmektir. Ancak bu sayede doğru yolu bularak hem dünyada hem de ahiret hayatında mutluluğa ulaşmak mümkün olacaktır.

Elif, Lâm, Râ. Bu Kur’ân öyle büyük bir kitaptır ki, insanları Rablerinin izni ile karanlıklardan aydınlığa, her şeye galip ve hamde lâyık olan Allah’ın yoluna çıkarman için onu sana indirdik. (İBRAHİM/1)

Ona ne önünden, ne de ardından batıl gelemez. O hüküm ve hikmet sahibi, övülmeye layık olan Allah tarafından indirilmiştir. (FUSSİLET/42)

Bu kitabın indirilişi, Azîz ve Hakîm olan Allah tarafındandır. (ZUMER/1)

hergunbirayet.com’da Kur’an-ı Kerim’den yorumsuz olarak ayetler paylaşılacak. Her gün yeni ayetlerin paylaşılacağı sitemiz, yüce Allah izin verirse; belki Kuran’la hiç tanışmamış olanların tanışmasına ya da tanışıp da uzak kalanların Kuran’la kaynaşmasına neden olur.

“Yaratan Rabbinin İsmi ile oku.O insanı bir alaktan (embriyodan) yarattı.Oku senin Rabbin, sonsuz kerem sahibidir. Ki O, kalem ile öğretti.İnsana bilmediği şeyleri öğretti.”

Alak Suresi  1-2-3-4-5

Spread the love